Serwis multimedialny Poznań – Budapeszt 1956 ''Wspólne drogi do wolności''

Burzliwe wydarzenia 1956 roku mają wielkie znaczenie dla Polaków. Był to przełomowy okres powojennej historii Polski, kiedy to Naród zerwał się do wolnościowych wystąpień. Wydarzenia rozgrywające się w czerwcu 1956 roku w Poznaniu zainspirowały węgierskie Powstanie w październiku tego samego roku. Przyjaźń polsko –węgierska w tamtym okresie na zawsze wpisała się w karty historii obydwu Narodów. To działo się 50 lat temu i chociaż wydaje się, że minęły wieki, nadal pamiętamy....

Aby odświeżyć karty historii i pokazać je światu w nowej, wirtualnej odsłonie powstał projekt o nazwie Poznań – Budapeszt 1956, Wspólne drogi do Wolności. Projekt jest częścią szerokiej kampanii Ministerstwa Spraw Zagranicznych pt. „Domino Wolności”, w ramach której realizowany jest szereg projektów multimedialnych dokumentujących wspólne wysiłki krajów Grupy Wyszehradzkiej w walce z komunizmem. Pierwszym z cyklu projektów Domino Wolności był serwis www.solidarity.gov.pl który uruchomiliśmy w ubiegłym roku.

W ramach projektu Poznań – Budapeszt 1956, Wspólne drogi do Wolności udostępniono multimedialny serwis internetowy www.1956.pl upamiętniający wydarzenia z tamtego okresu. Serwis dostępny jest w 7-miu wersjach językowych (polskiej, angielskiej, czeskiej, niemieckiej, rosyjskiej, słowackiej i węgierskiej).

Kluczowym elementem był udział w projekcie Ambasadora wolnych Węgier w Polsce (w latach 1990-1995), uczestnika powstania 1956 roku na Węgrzech Ákosa Engelmayera. Dzięki zastosowaniu technologii blue-box internauci mogą obejrzeć wystąpienie Ákosa Engelmayera, który opowiada o solidarności społeczeństw Polski i Węgier w tamtym okresie. Słowa „Wszyscy Węgrzy chodźcie z nami pójdziemy za Polakami” zapadną w pamięć każdemu, kto chociaż raz obejrzy prezentację. W tle wystąpienia przesuwają się animowane fotografie uwieczniające opisywane wydarzenia. Są one także elementem drugiej prezentacji udostępnionej w serwisie. Prezentacja ta zawiera faktograficzne informacje na temat wydarzeń 1956 roku, które są opisywane chronologicznie. Zaawansowane animacje zdjęć i dodany podkład muzyczny podkreślają charakter opisywanych wydarzeń, a przytaczane wypowiedzi świadków zajść pozwalają uchwycić ich znaczenie.

Nowe technologie, zastosowane w tym projekcie, pozwoliły nam przedstawić historię 1956 roku w niecodzienny sposób. Uwieczniona opowieść Ákosa Engelmayera pozwala spojrzeć na historię z perspektywy świadka i zarazem uczestnika tamtych wydarzeń.

Jeżeli chcesz poznać prawdę o „Wspólnych drogach do wolności” przejdź na http://www.1956.pl/poznaj_prawde/?lang=pl

Zdjęcia

Grupa Akonet

  • Akonet
  • Scigacz.pl
  • iservices.pl
  • Facebook
  • Tweeter
  • Flickr