Rozwój telefonii internetowej

Czemu Internet wypiera tradycjonalne rozmowy telefoniczne? Odpowiedź jest prosta, zmniejszenie kosztów, łatwy dostęp a także coraz większa popularność. Na wyparcie kartek i listów przez maile także nie musieliśmy długo czekać.

Coraz więcej osób wybiera telefonię Internetową (dla przypomnienia jest to technologia sieciowa, która umożliwia przesyłanie słów przez Internet, polega ona na zamianie analogowego sygnału mowy na postać cyfrową i podzieleniu go na odpowiednie pakiety, które można przesyłać w sieci komputerowej z wykorzystaniem pakietów protokołu TCP/IP) .

Większość użytkowników wie, że do darmowych rozmów potrzeba już tylko odpowiedniego programu, słuchawek i mikrofonu podłączonego do komputera (zazwyczaj 2 w 1 :).

Jakie są minusy tego rozwiązania? Komputer musi być cały czas na chodzie a kabel od słuchawek ogranicza nasze swobodne poruszanie się. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych!!! Aby móc korzystać z telefonii internetowej z dowolnego miejsca w domu czy firmie przez telefon, nawet bez pośrednictwa komputera potrzebne nam są trzy elementy:

  • Bramka VOIP (pośredniczy pomiędzy siecią internetową a tradycyjną centralą telekomunikacyjną i komputerem)
  • Zwykły aparat telefoniczny
  • Modem łącza internetowego

Taka konfiguracja pozwala nam na swobodne poruszanie się ze słuchawką np. telefonu bezprzewodowego po całym pomieszczeniu, bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z komputerem.

Głównym wymaganiem przy uruchomieniu całej "centrali internetowej" jest stały dostęp do Internetu zapewniający wystarczająco szerokie pasmo transmisyjne od i do użytkownika, standardowo 30-40 kb/s. Jest to bardzo istotne, gdyż najbardziej wymagające kodeki głosu oczekują przepustowości nawet do 64 kb/s. Istotny dla nas może okazać się także wybór bramki VOIP, które mają różne właściwości. Niektóre pozwalają na równoczesne korzystanie z telefonii tradycyjnej i internetowej za pomocą tej samej słuchawki, inne mogą dodatkowo służyć jako routery domowej sieci LAN, mogą obsługiwać transmisje faksowe, rozróżniać id dzwoniącego czy przekierować rozmowy na inne numery. Szczegółów odnośnie instalacji najlepiej dowiedzieć się od sprzedawcy. Często wraz z urządzeniem oferowane są usługi konkretnego dostawcy usług. Później zostaje nam już tylko cieszyć się tanimi połączeniami

Grupa Akonet

  • Akonet
  • Scigacz.pl
  • iservices.pl
  • Facebook
  • Tweeter
  • Flickr