Lekkość i przekaz - czy można połączyć ze sobą tworząc www.udsc.gov.pl?

Na potrzeby Urzędu do Spraw Cudzoziemców w marcu tego roku zaprojektowaliśmy nową szatę graficzną strony internetowej oraz dokonaliśmy modernizacji tego serwisu. Celem projektu było stworzenie oprawy graficznej która była by odbierana jako żywa, lekka i „przyjemna” w odbiorze. Zależało nam również na tym aby treść na niej zawarta nie była „upchana”. W efekcie końcowym informacje są przekazane w sposób czytelny i jasny dla odbiorcy. Informacje nas nie przytłaczają, jest zachowana przestrzeń między poszczególnymi tematami.

Głównym elementem strony jest animacja flash ze zdjęciami. Animacja jest wykonana w sposób przenikania się zdjęć. Naszym zadaniem było umiejętne połączenie grafiki z treścią, zdjęcia przyciągają uwagę ale nie stanowią konkurencji dla zamieszczonej treści. Zaprojektowaliśmy również nową nawigację na stronie, menu jest na stałe rozwinięte.

Boksy są lekko zaokrąglone co sprawia, że strona jest lekka i miękka w odbiorze. Strona zawiera trzy wersje językowe: angielską, polską oraz rosyjską.

Wchodząc na stronę automatycznie internauta jest kierowany do Aktualności gdzie może zapoznać się z najnowszymi wiadomościami. Każdy skrót takiej wiadomości jest linkiem do pełniej wersji jej treści. Na stronie można również sprawdzić udział Urzędu w projektach promocyjnych na rzecz osób ubiegających się o status uchodźcy. Znajdziemy opis dotyczący instytucji współpracujących z UDCS oraz placówki dyplomatyczne w Polsce.

Wdrożyliśmy w ramach tego projektu system zarządzania treścią CMS siteweb, który umożliwił udostępnienie dodatkowych narzędzi. Końcowy użytkownik będzie mógł w łatwy sposób dotrzeć do estetycznie prezentowanych treści. Natomiast od strony urzędu administratorowi zapewni szybkie i łatwe administrowanie serwisem.

Ciekawym rozwiązaniem, które zostało wdrożone w ramach tego projektu jest formularz kontaktu zwrotnego i zakładka z najczęściej zadawanymi pytaniami. Jeżeli internauta nie znajdzie odpowiedzi na pytania zamieszczone w zakładce, może wówczas wypełnić formularz kontaktu zwrotnego. Jest to forma wysłania wiadomości do Urzędu. Formularz zawiera takie dane jak: adres email nadawcy, treść wiadomości, temat oraz imię i nazwisko.

Po wybraniu tematu przez wypełniającego formularz kontaktowy wiadomości jest wysyłany do konkretnego adresata. Dzięki temu od razu składane zapytania zostają rozdzielone i trafią do poszczególnych jednostek w urzędzie.

Obszernie zostały opisane trzy kategorie tematyczne: status uchodźcy, legalizacja pobytu oraz ośrodki dla cudzoziemców. Ostatnia kategoria została przedstawiona jako katalog, który zawiera informacje o poszczególnych ośrodkach. Po wybraniu opcji więcej wyświetla się informacja o adresie, nazwie, telefonie oraz osobie kontaktowej. Dodatkowo wyszukiwarka pozwala odnaleźć dany ośrodek wyszukując po: słowie kluczowym, nazwie ośrodka, adresie itp.

W ramach systemu CMS możemy sprawdzić statystyki, które obrazują np: zestawienie tygodniowe na temat przyjętych wniosków o nadanie statusu uchodźcy w RP.

Statystyki są dostępne również jak zestawienie danych do poprania, może być w ujęciu rocznym oraz miesięcznym.

Dla osób, które wolą np: w domu na spokojnie wypełnić formularz została udostępniona zakładka formularze. Pozwala ona w łatwy i szybki sposób pobrać wniosek po czym można go dostarczyć już wypełniony do Urzędu.

Wynik: strona Urzędu do Spraw Cudzoziemców dostępna jest pod adresem
http://www.udsc.gov.pl

Zdjęcia

Grupa Akonet

  • Akonet
  • Scigacz.pl
  • iservices.pl
  • Facebook
  • Tweeter
  • Flickr